Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Krmítko

Jiří Schejbal, 22. prosince 2002

Správná rovnováha všech přírodních vlivů na naší zahrádce je velice důležitá. Významnou měrou se na ní podílí i ptactvo, které si zahrádku zvolilo za své teritorium. V průběhu vegetačního období se živí škůdci, kteří by jinak způsobili škody na pěstované zelenině. Nejsme potom nuceni používat k ošetřování různé chemie a máme splněn další předpoklad k vypěstování krásné a zdravé zeleniny. A i takový ranní ptačí koncert má svůj půvab a člověk se hned probouzí s lepší náladou.

Nyní ovšem přichází období, kdy správný zahrádkář přemýšlí, jak tyto služby ptačím pomocníkům oplatit. Každým dnem se na krajinu snese sněhová pokrývka a ptactvo, které na zimu neodletělo přijde o přirozený zdroj potravy. Hlady sice do jara nezemře, ale pokud nechceme, aby naši zahrádku opustilo, pomůžeme mu zimu zpříjemnit třeba tím, že na zahrádku umístíme krmítko.

Správné ptačí krmítko by mělo splňovat určité podmínky. Mělo by být umístěno na vhodném místě, které není přístupné ptačím přirozeným nepřátelům, jako jsou kočky. Vhodné je zvolit takové místo, že i když budeme ptačí návštěvníky krmítka pozorovat z okna, tak nebudou rušeni. Důležitý je i jeho vzhled. Krmítko by nemělo být zbytečně moc barevné. Ptáci by z něho mohli mít strach a nenavštěvovali by jej. Mělo by tvořit závětří proti poryvům větru, aby nedocházelo k vyfoukání nebo zasněžení krmiva. Nejlépé působí krmítka vyrobená z přírodních materiálů. K výrobě postačí několik dřevěných odřezků, které se najdou v každé dílně. Aby jejich podoba byla věrná lidským obydlím, můžeme jejich vzhled vylepšit třeba pokrytím střechy zbytky lepenkového šindele na střechy nebo komínkem. Celek potom můžeme namořit nebo nalakovat vhodným lakem. Poté jej umístíme na vybrané místo, až již zavěšením, nebo připevněním na vhodnou podpěru.Toto je jen jedna z mnoha možností, jak můžeme takové krmítko zhotovit. Pro jeho výrobu je možné použít téměř jakýkoliv materiál, který máme doma k dispozici, záleží jen na naší představivosti. Důležité je pouze zachovat jeho funkčnost a přirozený vzhled.

Krmítko budou navšťevovat různé druhy ptáků. Složení krmiva by tedy mělo být rozmanité, aby si každý pták našel, co má rád. V žádném případě bychom neměli krmit strouhankou, která ptákům nedělá dobře. Pokud nemáme krmení z vlastních zásob, zakoupíme krmnou směs v obchodě. Kdo na přikrmování myslel již dříve, mohl si připravit třeba celé makovice, nebo usušit celé květy slunečnic. Vyloupanými jádry ořechů ptáci také nepohrdnou. Pokud bude krmítko navštěvovat kos, rád si smlsne na jablku. Sýkora nám předvede spoustu akrobatických prvků na kousu zavěšeného loje.

Nyní máme o své ptačí pomocníky postaráno. Nesmíme jen zapomínat na pravidelné doplňování krmiva do krmítka. Pokud krmením pověříme nejmladší členy rodiny, určitě budou tuto práci vykonávat zodpovědně a u okna budou se zájmem sledovat, jestli ptákům chutná. Zároveň se zdokonalí v jejich poznávání. Na první ptačí navštěvu nebudeme jistě dlouho čekat. Ptáci krmítko najdou velice rychle a začnou jej hojně navštěvovat. Naši zimní péči jistě ocení a my se jen můžeme těšit na první jarní koncert.





Copyright © 2001 Domácí dílna