Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Přesazování pokojových rostlin

-Red-, 11. listopadu 2001

Někdy se stane, že kytička roste jako z vody, až je z ní dospělá kytka. Ta potřebuje více prostoru pro své kořeny a my ji musíme pomoci...

Postup
1) Odstraníme rostlinu ze starého květináče.
Při vyklápění uchopíme stonek rostliny mezi prsty ruky těsně nad vrškem zeminy. Tím zabráníme možnému rozpadnutí půdy a poškození kořenů. Otočíme květináč vzhůru nohama a vysuneme kořenový bal. Možná bude potřeba zlehka poklepat na hranu květináče nožem nebo jiným pracovním nástrojem. Jestliže je rostlina pevně spojena s květináčem, je zapotřebí čepelí nože po vnějším obvodě odříznout půdu od nádoby. Poté by již vše mělo jít bez problémů.




2) Zakryjeme odvodňovací (zavlažovací) dírku nového květináče kouskem umělé hmoty, který uzpůsobíme velikosti a profilu dna květináče. Tím zabráníme vyplachování půdy při zalévání a nepustíme dovnitř hmyz.




3) Nasypeme na dno květináče malou část půdy a vsunem rostlinu zpět pro ověření správné hloubky. Měla by nám zůstat alespoň 2 cm mezera od hrany, aby jsme mohli zalévat. Podle potřeby přidáme nebo odstraňujeme půdu ze dna květináče až dosáhneme správné výšky.




4) Začneme doplňovat půdu kolem stran kořenového balu. Půdu přidáváme rukou nebo lopatkou, potom jemně zamáčkneme prsty nebo tyčinkou. Až takto postupně dojdeme k vrcholu, několikrát poťukáme na desku stolu, aby se hlína ještě usadila. Pokud je to nezbytné, přidáme více půdy.

5) Květinu zalijeme a je hotovo. 

Tipy
Před začátkem práce si připravíme veškeré věci, aby se kořeny během přesazování zbytečně nevysoušely.

Pozor
-Rostliny by neměly stát ve vodě. Přebytečnou vodu po zalévání z misky odstraníme.
-Nehnojíme, dokud nevidíme nový růst.

Použité nástroje
Použitý materiál
zahradnická lopatka
půda
nůž
květináč
tyčinka
dobrá zemina
konev na zalévání
umělá hmota
zahradnické rukavice


Zdroj ehow




Copyright © 2001 Domácí dílna