Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Parketové podlahy V.

Antonín Suk, 24. dubna 2003

V posledním díle seriálu Parketové podlahy se zaměříme na výměnu prahů.

Prahy

Jestliže jsme se rozhodli pro rekonstrukci nebo povrchovou úpravu podlahy, zcela jistě vyměníme i prahy. Připravíme si je pokud možno předem spolu s ostatním materiálem. Prahy, které jsou umístěny na podlaze, vyměníme za nové, nejlépe ve stejném materiálovém i barevném provedení, v jakém je podlaha. Prahy, které jsou zapuštěné v podlaze, nebo dokonce tvoří přechod mezi dvěma místnostmi, musí být připraveny s dokonalou přesností tak, aby případné nerovnosti nezničily výsledný efekt.


V případě, že rekonstruujeme podlahy sousedících místností současně, může být práh nahrazen vzájemně navazujícími parketami mezi těmito místnostmi. Pokládání parket je sice náročnější, ale výsledný efekt za to stojí. Nejsou-li původní zapuštěné prahy poničené, přebrousíme je spolu s parketami. Předtím je důkladně prohlédneme, nejsou-li v nich vruty nebo hřebíky.



Lakování
Při lakování postupujeme podle návodu výrobce. Lak nanášíme pomocí válečku na dokonale očištěnou podlahu; na místa, kam se s ním nedostaneme a na okraje místností použijeme štětec. U vícesložkových laků dbáme na důkladné vymytí válečků i štětců před dalším použitím. Lak se nanáší v několika vrstvách. Většinou ve třech. První vrstva laku se z velké části do suchého dřeva "zapije" a způsobí takzvané "postavení chlupu", které po prvním lakování odstraníme přebroušením jemným "sítem" nebo brusným papírem. Po odstranění pilin a prachu se nanesou další vrstvy laku.





Copyright © 2001 Domácí dílna