Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Co potřebuji vědět při výběru sekačky?

-Red-, 24. ledna 2008

Češi byli vždy zahradníky, chataři a chalupáři. Po hektickém období 90. let, kdy český národ podnikal, cestoval, zkrátka dělal vše, co mu předtím bylo upíráno, se nyní Češi opět vrací ke svým původním koníčkům. Dá se říci, snad s trochou nadsázky, že pro některé majitele zahrad je jejich trávník stejně prestižní záležitostí jako jejich automobil. Dnešní doba na rozdíl od té předchozí, nabízí téměř vše a není problém cokoliv koupit, ale problémem je vědět, co z té záplavy nabízených produktů je pro mě to nejlepší. A tak se český zahradník noří do studia travních semen, hnojiv, sekaček, travních fréz atd. A proto vám trochu chceme pomoct i my.

Jak již bylo řečenom, vzhled a kvalitu trávníku ovlivňuje celá řada faktorů. Mezi nejdůležitější patří bezesporu parametry sekačky. Na trhu jsou různé typy, ale nejrozšířenější jsou rotační sekačky se sběrným košem. Velkou výhodou těchto sekaček je, že do sběrného koše sbírají nejen posečenou trávu, ale i spadané listí nebo jiné nečistoty trávníku. Sekačky dnes splňují přísné technické i ekologické normy, stejně jako vysoké nároky na obsluhu, komfort ovládání a dlouhotrvající životnost a přepdevším je jich na trhu nepřeberný výběr od levných až po stroje s cenou za kterou se dá koupit ojeté auto.

Rozhodujícím faktorem při výběru sekačky je velikost plochy, kterou budeme muset sekat. Zde se dává do poměru plocha zahrady a šířka záběru sekačky a pravidla jsou asi následující:

 záběr 32 cm do 200 m2 plochy
 záběr 40 cm do 350 m2 plochy
 záběr 40- 45 cm do 500 m2 plochy
 záběr 45- 53 cm do 1000 m2 plochy
 záběr 53 cm a více nad 1000 m2 plochy

Dalším důležitým kritériem je volba mezi elektrickým a benzinovým provedením.

Elektrické sekačky jsou zpravidla lehčí a snadněji ovladatelné, ale jste odkázáni na přívodní šňůru, která vždy nakonec při práci překáží nebo se ukáže kratší než by měla být. K přednostem elektrických sekaček patří lehká ovladatelnost, snadná údržba, nízká hlučnost, nižší provozní náklady, možnost sečení i více svažitých ploch a zpravidla nižší cena.

Benzinové sekačky mají vyšší výkon a zpravidla širší záběr a jsou nezávislé na přístupu ke zdroji elektrické energie. Benzinové sekačky jsou vhodné pro větší plochy i vyšší a hustší travní porosty a jsou zpravidla výkonnější. Při sečné ploše kolem 400 m je již dobré uvažovat o koupi tohoto typu sekačky. V případě benzínového typu počítejte s tím, že Vám více času zabere údržba. Pro sekačku s pojezdem (samochodnou) se rozhodněte, jestliže máte velkou zahradu a nebo chcete sekat bez námahy. Nezapomínejte při této volbě na objem koše, při jeho naplnění se stává pohyb se sekačkou bez pojezdu obtížnější. Nezanedbatelný je také sklon Vaší zahrady. Nezapomeňte ani na své fyzické možnosti, startování sekačky nemusí být vždy jednoduchá záležitost, proto ženám a seniorům jednoznačně doporučujeme nákup sekačky se startérem.

Údržba rotačních sekaček než uvedete sekačku do provozu, pozorně se seznamte s její obsluhou. U benzinové sekačky doplňte olej do motoru a načerpejte benzin. Zkontrolujte, zda konektor zapalovací svíčky pevně dosedá na svíčku. U elektrických sekaček je nutné zkontrolovat přívod elektrické energie.
Aby Vám sekačka sloužila spolehlivě a co nejdéle, je třeba jí věnovat náležitou pozornost a to nejen během sezóny, ale zejména pak na jejím konci, než ji uložíte k odpočinku. Pravidelná údržba by měla zahrnovat minimálně kontrolu stavu oleje, benzínu a znečištění vzduchového filtru u benzinové sekačky. Čištění vnitřní řezné plochy u obou druhů sekaček. Nabroušení nože, jeho vyvážení a očištění celé sekačky pak patří k základním úkonům na konci sezony. U benzinové sekačky je nutno vypustit zbývající benzín z karburátoru, vyměnit olej a vzduchový filtr dle potřeby. Nově pak nepřehlédněte pokyny pro prodlouženou záruku (až 6 let).

Mulčování je hit posledních let. Některé typy sekaček je možné zakoupit se systémem mulčování. Sekačka při něm posekaná stébla rozsekává na jemnou drť a ta je zanechána na posečeném trávníku. Tato drť prospívá trávníku jako sluneční ochrana, zvlhčovač a přirozené hnojivo.

Dalším kritériem je prostor, kde budeme sekat.Potřebujeme-li sekat obtížně přístupné plochy, není určitě rotační sekačka tím vhodným řešením. Zde je třeba podle velikosti plochy zvolit, buď elektrickou strunovou sekačku nebo motorovou kosu. V případě, že Vámi sekaná plocha je členitá, záhony, pěšinky, jezírka atd. zvažte nákup sekačky se zatáčením, vyplatí se!

Strunové sekačky znamenají ideální volbu k sečení špatně přístupných míst, kam se rotační sekačka nedostane. Taková místa jsou na každé zahradě. Jsou to hlavně různá zákoutí, pruhy kolem plotů, okraje u zdí, schodů a záhonů. Snadno se dostanete pod keře a stromy. Jejich obsluha je velice jednoduchá a práce s nimi je radost. Staly se tak ideálním doplňkem k rotační sekačce. Bývají také často označovány jako vyžínače. Benzínová strunová sekačka s vysokými otáčkami motoru spolu se strunovou technikou sečení garantuje čistý střih. Přerostlý plevel, ale i vyšší tráva není pro tyto stroje problém. V tomto provedení oceníte zejména jejich vyšší výkon a nezávislost na připojení k elektrickému proudu. Elektrické strunové sekačky jsou naopak tišší, ale disponují zpravidla nižším výkonem a jsou závislé na blízkosti elektrické přípojky. Jejich údržba je také méně náročná. Strunové sekačky nejsou určeny pro pravidelnou péči o souvislou travní plochu okrasného trávníku, lze je však využít pro začištění obtížně přístupných míst a hran.

Křovinořezy nebo motorové kosy jsou dalším zařízením, které Vám doporučíme tam, kde se nedá z různých důvodů (nerovnost terénu, hustota porostu atd.) pracovat s běžnou motorovou sekačkou. Jejich výhodou je, že poslouží stejně dobře k sečení trávníků nebo vysoké trávy, vyžínání travin v okolí cest, likvidaci bujných porostů, ale i k vyžínání náletových dřevin. V takových případech je křovinořez určitě ideálním řešením. Křovinořezy mají vesměs výměnné žací nástroje a disponují –li odpovídajícím výkonem motoru, lze je použít k prosvětlování křovin, odstraňování sukovitého podrostu, vysekávání lesních kultur a redukci kmenů u mladých porostů.

Poslední kriterium je výška porostu, který budeme sekat.

Máme-li chatu nebo chalupu, kterou nemůžeme v sezoně pravidelně navštěvovat a tedy pravidelně ošetřovat zdejší trávník, může se nám stát, že budeme muset sekat vzrostlý travní porost. V takovém případě, pozorně sledujte údaj o maximální výšce střihu nebo uvažujte o nákupu lištové sekačky. Chcete-li ji využívat skutečně efektivně, měly by Vaše potřeby splňovat následující kritéria. Plocha určená k sečení by měla podstatně přesahovat 1500 m2 a mělo by se jednat o trávník, který se seče 2-4krát ročně, tzn. že je nutné sekat již vzrostlou trávu (i několik desítek centimetrů), se kterou si již rotační sekačka neporadí. Případně by se mělo jednat o náročný terén (např. ve svahu, zvlněný atd.). V případě, že tyto Vaše potřeby jsou skutečně tak náročné, pak Vás tyto samojízdné sekačky s čelní žací lištou přesvědčí perfektním střihem a jednoduchou obsluhou. Mají nízko položené těžiště, ergonomická vodicí madla a antivibrační ochranu, které zajišťují efektivní práci a šetří Vaše síly.





Copyright © 2001 Domácí dílna