Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Kopřivěnka - Coleus

Vladimír Čech, 14. února 2003

Dnes si můžete přečíst o rostlině se zvlášť dekorativním listem, kterou lze pěstovat jako pokojovou rostlinu i jako letničku. Jedná se o kopřivěnku (africkou kopřivu, koleus) - Coleus. Domovem je v tropických oblastech Afriky a Asie. Existuje mnoho barevných variant a při výsevu zakoupených semen budete překvapeni kolik různobarevných rostlin vám vyroste.

Základní podmínkou k úspěchu v pěstování je teplo a světlo, bez poledního úpalu a s dostatečnou zálivkou. Bez dostatečné zálivky rostlině opadávají listy, bez světla je rostlina vytáhlá. Pro udržení v rozumném rozměru rostlinu zaštipujeme. Pokud nechceme z rostliny získat semena, vyštipujeme také květy. Rostliny je možné množit stonkovými řízky na začátku jara nebo výsevem semen. Řízky je nejlépe zapíchat do vlhkého písku. Semena vyséváme na povrch substrátu velmi časně, většinou už v lednu nebo v únoru. Klíčí při teplotě kolem 20°C, během čtrnácti dnů. Po vzejití rostliny přepichujeme, po pominutí pozdních mrazíků je vysazujeme ven. Substrát je prakticky libovolný bez obsahu vápna. Je ale lepší pokud je více vododržný. S výhodou tak lze použít samozavlažovací truhlíky.

Moje zkušenost:
Zakoupená semena mají velmi dobrou klíčivost. Výsev provádím do malých truhlíků, vyšší rostlinky přesázím, menší nechám v truhlíků. Budou totiž omezeny a neporostou tak rychle. Ve výsevním truhlíku je zásadně nehnojím. Ty, které tam zůstaly pak vysazuji později koncem června, ale i v červenci nebo v srpnu. Mohou tak ještě do prvních mrazů nahradit například již odkvetlé nebo nadměrně vyrostlé petúnie. Já sám jsem přiznivcem vydatné zálivky, protože substrát nikdy nesmí vyschnout. Pokud rosliny umístíte navíc v létě ven, je nutné je zalévat denně. K přihnojování použijeme běžná hnojiva. Já osobně používám hnojivo na balkónové květiny.

Nemám dobré zkušenosti s vysazováním roslin do volné půdy, kde obvykle nerostou dobře. Lepší je chráněné stanoviště (pod střechou), kde prospívají velmi dobře. Pokud chcete rostliny přezimovat, pak na chladnějším (12° - 15°C) a dostatečně světlém místě. Na jaře je nutné rostliny hodně seříznout. Z vrcholových řízků pak můžete namnožit další rostliny.





Copyright © 2001 Domácí dílna