Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Údržba vody v bazénech II.

Miroslav Loup, 1. května 2003

Aby voda v bazénu neobsahovala choroboplodné zárodky a bakterie a tudíž nebyla zdrojem různých nákaz, musí být dezinfikována. Pro tento důležitý krok se používají chlorové přípravky. O nich samotných i o jejich případném použití se dozvíte v tomto pokračování našeho seriálu.

Aby voda v bazénu neobsahovala choroboplodné zárodky a bakterie, musí být dezinfikována. Pro tento důležitý krok se používají chlorové přípravky. Po prvním napuštění bazénu je nutné aby obsah chloru byl 0,4 ml/l. Tuto dávku obsahuje chlorový granulát, který se, pro další udržení této hodnoty, vyrábí v podobě tablet. Tento přípravek se rovněž používá při přemnožení řas, kdy nám bazén zezelená. Chlorový granulát se tedy používá k rychlému nachlórování. Slouží k likvidaci bakterií a zabraňuje tvorbě řas. Jedná se o rozpustný granulát, který se rozpuštěný v plastové nádobě vlévá po celém obvodu do bazénu. Vyjma granulátu se rovněž vyrábějí chlorové tablety mini. Jsou rychle rozpustné a mají stejný účinek jako granule. Chlorové přípravky slouží nejenom s vymícení nežádoucích mikroobyvatel bazénu, ale také k udržení vody ve stavu, kdy neškodí člověku a jeho okolnímu prostředí. Proto je při každém přidávání chemických prostředků nutné změřit hodnotu pH, aby nedošlo k nežádoucímu účinku. Při kontrole hodnoty pH faktoru se nesmí opomenout skutečnost, že pH podléhá přirozeným změnám. Například ohřátí vody vede ke zvýšení hodnoty pH a naopak po napuštění bazénu vytěkají některé její složky, což má za následek pokles hodnoty pH. Obecně se doporučuje kontrola pH faktoru periodicky dvakrát týdně.

Kapitola sama o sobě, která nám velice znepříjemňuje pohodový pocit z pobytu u bazénu, jsou řasy. I proti nim člověk zbrojí a má k tomu účinnou zbraň. K likvidaci řas se používají algicidy. I v tomto případě platí, že je lepší problémům předejít, než s nimi následně bojovat. Jedním z prostředků pro preventivní ochranu vody před řasami je kapalina Algex, která se v malých dávkách pravidelně přidává do vody. Dávkuje se v ředěné podobě opět po celém obvodu bazénu. Vyjma této kapaliny jsou na trhu k dostání organické tablety, které vodu nejen desinfikují, ale mají i záslužnou činnost v boji proti řasám. Mají totiž výrazný flokulační účinek, který způsobuje, že se jemné nečistoty shlukují a dají se pak lépe zachytit filtračním médiem nebo se usazují na dně, odkud je lze vysát bazénovým vysavačem.

Nezbytnou součástí arzenálu běžné údržby bazénu jsou přípravky na čištění bazénu samotného i jeho okolí. Nejpoužívanějšími jsou tekuté bazénové čističe různé výroby, které odstraňují vodní kámen, skvrny od rzi, usazené nečistoty. Vyrábějí se i přípravky určené přímo pro udržování bazénových fólií, které zabraňují proniknutí venkovních nečistot v době, kdy bazén nikomu neslouží. Použití speciálních přípravků má čistě praktickou výhodu. Jejich složení velmi znesnadňuje opětovné usazování nečistot. Mít na svém pozemku bazén je velice příjemná věc, ale každý kdo teprve v přicházejícím jarním období uvažuje o jeho stavbě, by si měl uvědomit, že jeho provoz je velice náročný a musí zvážit, zda-li se mu, například z časových důvodů, vyplatí jeho stavba.





Copyright © 2001 Domácí dílna