Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůAplikace interiérových textilních omítek Vytisknout...
Aktuality  ->  Interiér

Díváte se na stěny interiéru svého domova a říkáte si, že by to chtělo změnu? Bílé stěny jsou zažloutlé anebo již barvy vybledly, že je velmi těžké definovat, který barevný odstín byl na zdi původní.Nikoliv nejlepší, ale nejjednodušší a nejméně pracné, je natřít jednotlivé stěny bílým interiérovým pokryvem. Na trhu je možné zakoupit různé odstíny bílé barvy a s pouhým štětcem, trochou vody vybělit celý byt. Co si ale budeme povídat, bílá barva je sice neutrální, nikoliv však nejpěknější. Pocit domovského tepla mnohem lépe navozujíc textilní omítky, druhy určené speciálně pro stěny interiérů. Různé směsice barevných odstínů dotvářejí funkci toho či onoho pokoje. O co jsou krásnější, než bílý pokryv, o to složitější je jejich aplikace. Nestačí pouze nanést novou vrstvu, je potřeba na budoucí nános celou stěnu připravit.

První, co je nutné udělat, je potřeba zbavit stěny vícevrstvých starých nátěrů, popřípadě odstranit tapety či jiný starý pokryv. Pokud se na stěnách nacházejí praskliny, které nový nátěr nezakryje (velikostně asi od 3 mm), je nutné vyto praskliny přetáhnout sádrou. Získáme tím celistvou plochu pro bezešvý pokryv.

Stěnu opatříme kvalitní interiérovou penetrací, aby se povrch zatáhl a při aplikaci textilní omítky se nám omítka nedrolila. Následný postup je srovnatelný například s nátěry různých železných doplňků. Stejně jako ty, i stěny před vlastní textilní omítkou musíme opatřit "základnovým" nátěrem. V tomto případě je nejlepší použít bílou interiérovou barvu. Při aplikaci tohoto bílého omyvatelného podkladu nemusíme příliš dbát na jeho souměrnost, jako by tomu bylo v případě malování.

Bílý podkladový nátěr slouží k sjednocení podkladu po odstranění starých nátěrů, respektive tapet. Dalším důvodem je nutnost nanášení textilní omítky právě na bílý podklad. Důvod bílého podkladu je jasný. Zakryje a není vidět. V případě prvním, kdybychom staré vrstvy nezakryli, mohlo by po zaschnutí textilního pokryvu dojít k nemilé skutečnosti, že původní malby budou prosvítat. V případě druhém, že nebude vidět, bílá barva je velmi neutrální a na "nové" stěně tím vynikne požadovaná textilní omítka.

Před vlastní aplikací textilní omítky není dobré spěchat. Pro lepší účinnost a budoucí bezproblémový provoz je nutné, aby podklad velmi dobře zaschnul. Jakmile máme stěnu připravenou a suchou, můžeme se směle pustit do interiérového "omítání". Textilní omítka se vždy rozmíchává pouze ve vodě a je nutné dbát instrukcí výrobce, protože každý balíček má přesně určené množství vody.

Pro nanášení rozmíchané a připravené textilní omítky je dobré použít plochý tupý nástroj, nejlépe plastovou špachtli. Následně celou plochu upravíme speciálním válečkem, který se dá zakoupit s balením omítky. Vrstva po válečkové úpravě by měla mít tloušťku 2 mm a jednotlivé balení má v takto silné vrstvě vydatnost na 5 m2. Dobrou pomůckou při vlastní aplikaci je vyznačení si oné plochy 5 m2, abychom předešli většímu nebo naopak menšímu nánosu omítky.

Materiál nanesený na plochu stěny zasychá do 24 hodin, což znamená, že s vlastní prací nemusíme dvakrát spěchat. Případné nerovnosti či nesouměrnosti povrchu, které se začnou objevovat při postupném zasychání, jednoduše opravíme. Postačí místo důkladně navlhčit a upravit tak, abychom byli s výsledkem spokojeni

Autor: Miroslav Loup Datum: 02.12.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Harmonie interiéru XI. - osvětlujeme barevné plochy18.01.2004
Harmonie interiéru VIII. - vliv barev14.01.2004
Harmonie interiéru IV.09.03.2003
Barevný svět08.03.2003
Harmonie interiéru I.14.12.2002
Fasádní barvy01.05.2002
Vnitřní barvy24.04.2002
Malování stěn v interiérech20.11.2001
Štětec nebo váleček?30.10.2001

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038