Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůRegulace topení Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Vytápění

Mít přetopený nebo naopak nevytopený byt je nepříjemné. V prvním případě nás přetopení bytu o každý stupeň přijde na podstatnou částku. Naopak pobyt v málo vytopeném bytě je nepříjemný a člověk může snadno onemocnět. S tímto problémem se potýkají zejména lidé, kteří bydlí v rodinných domcích, kde není zaveden centrální zdroj tepla, nebo nainstalována elektronická, či jiná regulace vytápěcí soustavy.Pojem, který charakterizuje správně vytopený byt je tepelná pohoda. Optimální teplota v místnostech, ve kterých se přes den zdržujeme, by měla odpovídat hodnotě okolo 20 – 22°C. V místnostech určených ke spaní je vhodné udržovat teplotu nižší. Takto bychom mohli ve výčtu místností pokračovat až bychom došli k závěru, že nejlepším řešením by byla samostatná regulace pro každou vytápěnou místnost. Pokud pro vytápění používáte ústřední topení a máte v každé místnosti nainstalován radiátor, existuje pro vás vhodné řešení. Použít termoregulační hlavice.

Celá instalace je velice jednoduchá. Podmínkou je mít radiátor osazen novým ventilem, který se reguluje zatlačováním jádra. Nové radiátory jsou tímto ventilem osazovány již při výrobě, u radiátorů strarších je nutné se poradit s odbornou topenářskou firmou. Pokud tedy tyto nové ventily na radiátorech máme, je vyhráno. Odšroubujeme z nich ovládací prvky a místo nich umístíme termoregulační hlavici. Tato hlavice funguje na jednoduchém principu. Jejím otáčením na ni nastavíme požadovanou teplotu v místnosti. Hlavice obsahuje termostat a s jeho pomocí ovládá ventil radiátoru. Pokud tedy teplota v místnosti dosáhne námi nastavené teploty, termostat začne uzavírat ventil a tím i regulovat ohřev radiátoru a naopak. Pokud teplota v místnosti začne klesat, regulace bude automaticky ventil otevírat a v místnosti se začne přitápět. Termoregulační hlavici je možné zakoupit v odborném topenářském obchodě. Její cena se pohybuje kolem 500 korun.

Pokud spočítáme všechny radiátory, na které chceme tyto regulační hlavice umístit, dojdeme k celkem značné částce. Tato investice se nám ale určitě vyplatí. V každé místnosti bude automaticky udržována požadovaná teplota a nebude docházet ke zbytečnému přetápění. Ušetřené prostředky za topení postupně přesáhou investovanou částku. Krátkým a intenzivním větráním lze celou efektivnost vytápěním ještě zvýšit. Pokud se tedy k instalaci termoregulačních hlavic rozhodnete, nebudete rozhodně litovat. Po jejich pečlivém doladění zavládne v jednotlivých místnostech domova požadovaná teplota a ušetřené prostředky vás mile potěší.

Autor: Jiří Schejbal Datum: 25.12.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
Petr MišákRegulace Ekonomik05.04.2007 10:18
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038