Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Stavba kamenného krbu VIII. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

Závěrečná část seriálu o krbech se věnuje bezpečnému provozu krbu. Ten u krbové vložky a topení úzce souvisí s instalací, napojením na komínový průduch a s montáží krbového obložení. Proto se doporučuje, aby provedení a montáž byla svěřena odborné firmě.



Krbová vložka musí být instalována podle platných zásad a norem požární ochrany v souladu s ČSN 061008/1997 a příslušnými technickými předpisy. Připojení krbové vložky ke komínovému průduchu musí být provedeno dle ČSN 734210 a ČSN 734201.

Zásady instalace:
1. Podlaha pod krbem
Dbejte na to, aby fundament podlahy byl dostatečně dimenzován na toto váhové zatížení.

2. Napojení na komín proveďte antikorovou nerezovou rourou DN 200 mm (180) nejvíce ve sklonu 45 st. od svislé zdi. Tah v komíně by se měl pohybovat od 10 do 15 Pa. Minimální účinná výška komínového průduchu je 5 m. Připojení více než jednoho přístroje na soustavu odkouření je naprosto nepřípustné. Před instalací krbové vložky si zajistěte revizi komínu. Váha krbové konstrukce se nesmí přenášet na zaústění do komína a komínová roura musí mít možnost pohybu.

3. Obezdívka krbové vložky
Mezi opláštěním krbové vložky a zdí se musí pohybovat dostatečné množství vzduchu. Proto zajistěte ve spodní části pod krbovou vložkou otvory, jejichž součet ploch je minimálně 750 cm2. V horní části krbu zajistěte výdechy, jejichž minimální plocha činí 1000 cm2. Pro zlepšení funkce přísunu čerstvého vzduchu doporučuje výrobce přivést vzduch z exteriéru. Mezi obezděním a opláštěním krbové vložky musí být prostor minimálně 8 cm. Tento prostor zajišťuje plynulou cirkulaci vzduchu, která zároveň zabraňuje přehřátí krbové vložky. Vnitřní části obezdívky dle typu materiálu jsou odizolovány izolací s hliníkovou fólií. Spoje mezi izolačními deskami musí být přelepeny samolepící hliníkovou páskou, odolnou vysokým teplotám. Všechny dřevěné části obezdívky bz mělz být odizolovány dostatečnou vrstvou izolace (sibral), popř. odcloněny krycím plechem.

Při prvních několika zatopeních bude z obložení vycházet nepříjemný zápach, způsobený vypalováním barvy. Proto je nutné při prvních zátopech řádně větrat. První tři zátopy by měly být mírnější, aby bylo umožněno usazení jednotlivých částí po dilataci.

Zapálení ohně
Před zapálením zkontrolujte správné uložení roštů a zábrany. Popelník musí být zasunut v krbové vložce. Na zapálení použijte papír a dřevěné třísky. Postupně přikládejte větší polínka. Při zavřených dveřích a otevřeném přístupu primárního vzduchu se vytvoří postupně lože ze žhavých uhlíků. Při přikládání dveře otvírejte pomalu. Nechte je několik vteřin trochu pootevřené, aby se mohl stabilizovat tah v komínu a kouř nevnikl do místnosti. Potom dveře otevřete a přiložte. Po přiložení můžete nastavit klapku přístupu vzduchu ke spalování podle toho, jak silný chcete provoz. Přiložte 2-3 polena o průměru 10-15 cm a zavřete přívod vzduchu ke spalování. Nepřikládejte do vložky velké množství dřeva najednou. Popelník pravidelně vyprazdňujte. Vložka vyzařuje teplo přes keramické sklo ve dveřích. Udržujte proto všechny hořlavé materiály ve vzdálenosti větší než 1,5 m od průčelí krbové vložky.

Dřevo
Dřevo musí být suché a nemělo by obsahovat víc vlhkosti než 20%. Jako kvalitní dřevo může být použito dřevo 2 roky po poražení stromu, pokud bylo skladováno ve větraném přístřešku. Příliš čerstvé dřevo špatně spaluje a zanáší deflektory a kouřovod. Výhřevnost dřeva se velmi liší v závislosti na vlhkosti. Je nutné absolutně vyloučit všechna dřevěná paliva s toxickými výpary a rizikem znečištění celého zařízení. Nejvhodnější typy dřevin jsou habr, dub, buk, jasan, javor. Mohou být použity i dřevěné pilinové brikety.

Údržba
Čištění skla ve dveřích provádíme, když je vložka vychladlá nebo sklo je málo teplé. Používáme čistící prostředky k těmto účelům přímo určené. Necháme je působit několik vteřin a setřeme vlhkou houbou. Na zvláště špinavých místech postup opakujeme. Nakonec sklo důkladně omyjeme a vysušíme. Chraňte rám pod sklem. Mohly by zde vzniknout skvrny od čistícího prostředku.

Čištění prostoru pro přívod vzduchu
V prostoru přívodu sekundárního vzduchu dochází k usazování částic a zanášení. Tento prostor je nutné pravidelně čistit. Mechanicky nebo pomocí vysavače odstraňte přední rozhraní mezi litinou a sklem ve dveřích.

Vymetání a čištění spalovací komory
Aby se snížilo riziko vznícení ohně v komíně, měl by se tento vymetat dvakrát ročně. Stejně tak je doporučeno vyčistit spalovací komoru vložky tím, že se ze stěn odstraní usazené saze, vložka se vytře a popel ve spojích se odstraní vysavačem. Všechny tyto úkony se pochopitelně provádějí až po vychladnutí krbové vložky.

Autor: Antonín Suk Datum: 27.01.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038