Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůHarmonie interiéru VIII. - kouzlo barev Vytisknout...
Aktuality  ->  Materiály

Barva oživuje různé předměty, které kolem sebe vidíme. A pokud nějaký vyrábíme, je dobré dbát na sladění barev. O barvách jsme již v několika předešlých dílech hovořili, zkusme se na ně nyní zaměřit ještě z jiného úhlu pohledu, jsou totiž kvalitní složkou zrakového vjemu. A kromě toho, rozložení barev v harmonických vzorech má svou vlastní krásu.Svět bez barev si málokdo z nás dovede představit. Barvy a světlo jsou v každém bytě velmi důležitými prostorovými činiteli. Barvy mají například schopnost měnit prostor. Tmavé místnost zmenšují, volba světlé barvy na stěnách naopak místnost zvětší. A zdánlivé snížení stropu docílíme převedením barvy stropu na horní část stěn. Zdání dlouhé a úzké místnosti navodíme barevným dělením stropu jejich optického zkrácení. Vhodné je zvolit podlahu tmavší než strop, světlá zem by unavovala zrak, zatímco světlo přicházející seshora nás tolik neruší.


Estetickým působením barev rozumíme posouzení skutečnosti jako pěkné, příjemné nebo pouze uspokojivé či účelové. Vjem estetického cítění je individuální, je daleko spíše věcí citu, vkusu a zkušenosti, proto ne každý bude možná souhlasit se zvolenými variantami navrhovaných možností. Žádná barva není nejhezčí nebo nejošklivější sama o sobě, vždy hraje důležitou roli s jakými dalšími barvami byla použita, a v jakém prostředí. Vztah k barvám se mění i s přibývajícím věkem. Barvy mají také vliv na duševní výkonnost. Pomocí barev je tedy možné ovlivnit atmosféru prostředí, dominující kolor určuje její náladu.

Barevné řešení interiéru nelze upravit a sumarizovat do několika bezvýhradně závazných, vše zahrnujících pouček, můžeme vám pouze poukázat na jistá pravidla ladění barev, jež mohou pomoci k vyvarování se určitých chyb při barevné kompozici vnitřního zařízení.
Rozeznáváme tři výchozí barvy: modrou, žlutou a červenou. Jejich kombinací se vyvíjí další odstíny, nazývané doplňkové-fialová, zelená, oranžová. Obecně platí čtyři základní principy barevné harmonie: uspořádaně působí sestava barvy neutrální a barvy pestré (např. bílá s modrou), vhodně ladí barvy vzájemně doplňkové (např. žlutá s fialovou), dvě barvy stejného tónu, ale různou sytostí působí též sladěně (světlezelená s tmavozelenou), ideální je pohrávat si v místnosti pouze se třemi barvami.

Zajisté nejednomu člověku se stalo, že nebyl schopen rozdělit barvy podle působení na teplé a studené. V příštím pokračování seriálu Harmonie interiéru si ukážene základní rozdělení barev, a také popíšeme stavy, jenž v nás některé barvy vyvolávají. Je velmi důležité uvědomit si tento psychologický faktor, protože kombinací barev nám může vzniknout velmi podařená místnost či dílo nebo nevhodným promícháním docílíme absolutního fiaska.

Autor: Kamila Rollerová Datum: 09.01.2004


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038