Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůMalování stěn v interiérech Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Malujeme

Nelíbí se Vám barva vaší pokojové stěny? Máte pocit že už by to potřebovalo změnu? Pak si přečtěte následující článek, který vám pomůže ujasnit si různé přístupy k výběru odstínů pro nově rekonstruovaný pokojPrvotní nápad

Vymalovat si svůj dům nebo byt je práce, která zabere hodně času, odlehčí rodinnému rozpočtu a vyzkouší pevnost vašich nervů.

Asi to nejsložitější na celém problému je vybrat ty správné barvy a jejich odstíny, které by lahodily oku i duši. Důležité je, aby se člověk ve svém nově vymalovaném pokoji cítil dobře a spokojeně. Volba barev a odstínů závisí na mnoha ohledech: jako na náladě, kterou chceme vyjádřit, okolnostech, které chceme potlačit (či vyzdvihnout), nebo účelu, ke kterému má místnost sloužit. Máme-li například malý byt nebo pokoj a chceme jej opticky zvětšit, je lepší, když použijeme odstíny světlejší škály, které více odráží světlo a vytváří dojem většího prostoru. Nejvíce odráží světlo barva bílá. Naopak, máme-li prostor, který je celkem velký a chceme jej opticky zmenšit je dobré použít odstíny tmavé, které světlo spíše pohlcují. Nejvíce světla pohlcuje černá, ovšem černé zdi nejsou zrovna nejmódnější.

Je dobré myslet i na významy barev a nálady, které z nich vyzařují. Kupříkladu modré a zelené jsou barvy chladnější a uklidňující, červené a oranžové zase barvy teplé a sálá z nich energie.

Musíme počítat i s tím, že do vymalované místnosti přijde nábytek, který samozřejmě také ovlivňuje charakter a atmosféru místnosti, proto ho vybíráme pečlivě, aby zapadl do naší představy. Pokud nemáme nábytek nový, snažíme se odstíny zdí s našim nábytkem sladit, tak abychom se od své představy nevzdálili příliš daleko. Kvalita povrchu také značně ovlivní rozhodování. Máme-li zdi se špatným povrchem, měli bychom se vyvarovat barev lesklých, které by pomoci světla a stínu ještě více zviditelnily nerovnou plochu.

Účel místnosti
Pokud si předem ujasníme účel místnosti, tak tím také nic nepokazíme. Není dobré, když v místnosti, která má sloužit jako pracovna, jsou barvy (a jejich kombinace), které rozptylují pozornost. Je lepší použít tóny spíše jednoduché (odstíny mědi, bílá atd.). Tyto odstíny zase nebudem používat v dětském pokoji, kam se hodí barevnost, různorodost a nápaditost.

Zkrátka je toho hodně, co se musí promyslet. Při volbě barevných schémat je třeba se nechat inspirovat vlastním nitrem, které mívá v těchto věcech většinou pravdu. Není třeba se obávat fantazie a nových nápadů, ale na druhou stranu je dobré dát si pozor, aby výsledek nevypadal příliš zmateně či křečovitě. Pomůže už to, když si člověk sedne a v klidu si na papír vyzkouší různé kombinace odstínů a barev. Ti šikovnější si mohou zkusit svůj pokoj i načrtnout.

Jestliže se rozhodneme pro motiv, který by se dal jen těžko zvládnout s barvami a štětečkem je možné si vybrat z nepřeberného množství tapet různých barev i vzorů. Článek k tomuto tématu u nás také najdete.

Autor: Hynek Hrůza Datum: 20.11.2001


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Aplikace interiérových textilních omítek02.12.2003
Fasádní barvy01.05.2002
Vnitřní barvy24.04.2002
Štětec nebo váleček?30.10.2001

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038