Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůHaromonie interiéru VII. Vytisknout...
Jak na to  ->  Interiér

Výběr horního lemu může hodně ovlivnit konečný efekt, proto zvažme opravdu dobře druh materiálu, ozdoby, celkový vjem místnosti s ohledem na nábytek a okna. O zvolení materiálu jsme mluvili již v druhém dílu, dbejme na to, aby jeho charakteru odpovídal styl úpravy, včetně závěsného prvku. Protože právě horní lem diktuje především styl. Ještě chvíli u něj zůstaneme.Jestliže jsme pro náš závěs zvolili jednoduchost, pak je pro zvolený typ vhodný klasický tunýlkový horní lem, tužkové sklady nebo ručně přišité háčky či očka se šňůrkami. První možnost je asi nejznámější a hned hotová. Zpracujeme jej jako dvojtou záložku, sežehlíme a dole přišijeme na stroji. Nezapomeňme porovnat s tyčí, která by měla být asi o 1,25 centimetry užší než tunýlek. Pak stačí už jenom navléct.

K pravidelnosti lehkých skladů nám dopomohou tužkové sklady. K práci potřebujeme lemovku se šňůrkami širší jak 7 centimetrů, kterou přiložíme k hornímu okraji a zarovnáme s ním. Konce po stranách založíme dovnitř, šňůrky necháme volně a jimi zdrhneme lem do požadované šířky. Nakonec zbývá vložit háčky, které se uchytí v „kapsičkách“ přišité lemovky, jejich rozestupy by měly být asi 8 centimetrů.

Další nabízenou variantou jsou rozmístěné háčky s odstupem 15 centimetrů, ručně všité za rub, na které se následovně přichytí kroužky.
Následující řešení vyžaduje zakoupení oček, jimi pak provlékneme barevně sladěnou šňůrku.

Přejděme k bohatším skladům. Níže umístěná fotka ukazuje použití skládků přes sebe. Záclona se sklady je zavěšená na obyčejné tyči a na ní uchycená kroužky. Dvojité sklady jsou vhodné pro lehčí materiály. Horní stranu rozměřme na stejně velké části cca po 10 centimetrech, které vyznačíme špendlíky, ty se pak přesouvají podle skladů. Těch docílíme tak, že dva vyznačené díly překládáme směrem k sobě. To znamená jeden díl přeložíme do prava, druhý (respektive třetí) do leva, tím se překryje prostřední (druhý) díl - a máme první sklad. Vše musíme dělat na lícní straně materiálu. Trojité sámky a gobletové sklady jsou již složitější, ale šikovná a pečlivá žena je zajisté zvládne také.

Romanticky zajisté vyzní volány, zakrývající konzole. Nabízí se opět mnoho možností. Jako příklad můžeme uvést jeden volán - uprostřed svázaný, v případě, že máme moderní design bytu nemusíme se bát použít odlišné barvy závěsu a volánu. Pěkně také vypadají tři půlkruhové volány vedle sebe.Ležérní vzhled docílíme třeba přehozením záclony, společně se závěsem přes tyč, kdy nám vytvoří jakýsi dva volány přes sebe, spodní mírně vyčnívající je samozřejmě záclona. Kratší konce volně splývají dolů, nemusí být ani stejně dlouhé. Možností, jak si s látkou pohrát, a tím dodat místosti osobitého charakteru je mnoho.Opustíme klasiku. V současné době se často používají vodorovné hliníkové žaluzie, z látek a ze skelného vlákna se vyrábějí vertikální žaluzie, a to ve velmi bohaté škále barev a odstínů. Stejně tak je možné koupit řadu rolet: klasické s pružinovým mechanismem, rolety ovládané nekonečným kuličkovým řetízkem, rolety na střešní okna, a to dokonce na dálkové ovládání.

Ať už zvolíme jakýkoliv styl, měli bychom pamatovat na základní pravidla: výrazná dekorace oken působí rušivě a pro malé místnosti bychom neměli volit bohatý styl.

Autor: Kamila Rollerová Datum: 22.12.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Harmonie interiéru IV.09.03.2003
Harmonie interiéru III.27.02.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038