Jak dokonale vyčistit lampy?

Miroslav Loup, 30. listopadu 2003

S příchodem zimy se stále více a více používají umělá svítidla. A je to právě ono umělé světlo, které zdůrazňuje zašlost jednotlivých lustrů, lamp, lampiček, jejich zaprášenost a ušpinění. Kvůli různým nečistotám se omezuje jejich základní funkčnost – dávat ostré světlo.

Běžně se tyto komponenty našich domácnosti netěší takové péči, jako například nábytek, ale jednou za čas je dobré se během úklidu svítidlům věnovat. A nyní, v čase předvánočním, kdy zvláště hospodyňky přemýšlejí o pořádném předvánočním gruntování, je toto téma aktuální. Nelze ale na každou svítilnu, respektive na každý "obal" žárovky, použít pouze navlhčenou prachovku.

Chromované části lamp, lustrů a svítilen uvedeme do zářivého lesku, pokud se hadřík neopatří vodou, jak by to mnohé napadlo, ale jemným poprášením moukou.

Proutěné stínítka jednotlivých zdrojů světla vrátíme původní lesk a oživíme barvy, když se budou pravidelně ošetřovat octovou vodou. Případný zápach se chvilkovým vyvětráním vypaří a dosáhneme tím neočekávaného a kýženého úspěchu.

A jak na mastná a zašlá skleněná stínítka. Ty vyčistíme rovněž nečekaným přípravkem - práškem do pečiva. Jeho jedno balení nechte rozpustit ve dvou až třech litrech vlažné vody a sklo do tohoto roztoku položte na 30 minut. Po vytáhnutí je ihned umyjte pod proudem tekoucí vody a vyleštěte. Následné čistotě se budete sami divit.

A vězte, že pod čistou lampou tma v žádném případě není!

Miroslav Loup