Konstrukční systém Kee Klamp

-Red-, 4. října 2002

O tom, že ocelová konstrukce nemusí být nutně svařovaná a dá se realizovat s využitím správných materiálů i v domácích podmínkách, vás seznámíme v následujícím článku.

Pravděpodobně většina z nás již stála před úkolem stvořit něco z ocelových trubek -přístřešek na auto, plot,zábradlí,nebo prostě jen houpačku pro svého potomka na zahradě,nebo sušák na prádlo.Ti zručnější a vybavenější sáhli asi po svářečce a dali se do díla. Těm,co jsou na tom hůř ať už se zručností nebo s vybavením,nezbylo, než vyrazit do nejbližšího kutilského krámu a koupit si,co je v regále.Je tady však ještě jedna alternativa.

Kee Klamp je název anglické firmy,která již 60 let vyvíjí,vyrábí a v současné době vyváží do 32 zemí světa svůj stejnojmenný systém konstrukčních trubkových fitinek. Tento systém původně vznikl pro zemědělce,kterým měl umožnit snadnou,rychlou a levnou výstavbu ohrad,přístřešků a skleníků.Původní systém sestával z několika málo fitinek,které se však během let rozrostly do 60 druhů, které umožňují sestrojit i ty nejodvážnější konstrukce.

Pevné spojení fitinky s trubkou je dáno patentovaným zářezným šroubem,který se po utažení zařízne do ocelové trubky. Fitinky se vyrábí pro standardní trubky v rozmezí od 1/2 ” do 2 ”.V širokém sortimentu fitinek najdeme jak běžná kolena, T-kusy,odbočky apod.,ale také kloubové spoje,pohyblivé spoje a mnoho dalších.Povrchová úprava fitinek je provedena žárovým zinkováním.Pokud ovšem nevyhovuje stříbrná barva,není nic snazšího,než vzít do ruky štětec a výslednou konstrukci přizpůsobit svým barevným představám.

Bez nářadí o tak zcela nejde,ale určitě ho budete potřebovat méně než při jiném způsobu “kutění ”.Každopádně si vystačíte s metrem,inbusovým klíčem a pilou na železo.Kromě toho,že konstrukce je rychle postavená,oceníte také její snadnou rozebíratelnost a možnost rychlé obměny nebo úpravy, během několika málo minut.

Nebezpečí výbuchu nebo vznícení je problém dolů, mnoha chemických provozů nebo rafinerií.Všude tam je Kee Klamp připraven vyřešit zábradlí, rampy,galerie a další konstrukce. Fitinky Kee Klamp však také naleznou uplatnění v mnoha prozaičtějších aplikacích, jako jsou divadla,dětská hřiště,městský mobiliář,výstavní stánky,regály, zařízení prodejen a spousta dalších aplikací čeká na Vaši fantazii.Ta ostatně nechyběla jednomu majiteli firmy z Holandska, který z Kee Klampu začal vyrábět (zřejmě inspirován tradicí větrných mlýnů) lehká vozítka poháněná plachtou.

Z produktového katalogu jsme vybrali jednak několik zajímavých aplikací tohoto systému a dále nákresy několika základních typů konstrukčních řešení. Nechte se inspirovat.


A na závěr ještě informaci o cenách fitinek Kee Klamp: základní fitinky se pohybují v cenách již od 140 Kč včetně DPH.


Výhradní zastoupení Kee Klamp Ltd. pro ČR a SR:
HASOFT VELKOOBCHOD,s.r.o.
Husovo náměstí 48,588 13 Polná
tel/fax 066/7212107, http://www.hasoft.cz
e-mail: hasoft@hasoft.cz

-Red-