Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Koberce teoreticky

-Red-, 11. listopadu 2001

Pokud jste si jako pokrývku podlahy vybrali koberec, budete jistě rádi, když se dozvíte něco o druzích a kvalitách této podlahové krytiny.

Barva je u celoplošného koberce významný faktor, od něhož se odvíjí atmosféra místnosti. Měli bychom respektovat její zákonitosti: že modrá, zelená a šedá chladí, je vážná. Naopak teple působí červená, žlutá a hnědá. Výrazné až křiklavé barvy zase vytvářejí dramatický dojem. Temné odstíny prostor opticky zmenšují, světlé zvětšují. Pokud chcete sladit barvu koberce s nábytkem nebo potahy, osvědčuje se vzít s sebou do obchodu například vzorek potahové látky. Po paměti se barevný soulad těžko odhaduje.

Neméně důležitou roli při rozhodování však hraje kvalita, daná zejména konstrukcí koberce a druhem vlákna. Kvalitní koberec nemusí být vždycky drahý, cena se odvozuje od výrobní technologie a materiálu. Určitě se vyplatí získat co nejvíc informací. Místnosti s vysokou frekvencí vyžadují odolnější typ než například ložnice, kde se při výběru koberce můžeme řídit především estetickým vzhledem. Do více zatížené místnosti se hodí spíš koberce vpichované, u nás známé pod názvem Jekor, nebo smyčkové. Technologie smyčky dělá nášlapnou vrstvu kompaktnější a již při průměrné kvalitě vlákna koberec lépe odolává sešlapání. Koberce s řezaným vlasem se vyrábějí v mnoha variantách vhodných pro vyšší zátěž, i komfortních, s vysokým hebkým vlasem, časté jsou i kombinace řezaný vlas - smyčka. Obecně platí, že kvalita každého koberce se pohybuje po stupnici od extrémní zátěže po vysoký komfort a není možné, aby jeden výrobek obsáhl všechno. Koberec s extrémní odolností nabízí malý komfort a naopak koberec s extrémním komfortem nevydrží velkou zátěž. Pokud jde o materiál, většina výrobců používá umělá vlákna, zejména polyamid, polypropylen, polyester.

U koberců z USA se můžete setkat s označením nylon, což je v zámoří častěji používaný výraz pro polyamid. Ten je mimořádně pružný a trvanlivý, dobře odolává špíně a je pro něj typická mechanická odolnost a paměť, tj. schopnost slehlého vlákna vrátit se do původní polohy. Levnější polypropylen má antistatické vlastnosti, ale nižší pružnost. Měkký polyester je vstřícný k barvám a mechanickou odolností předčí polypropylen. Klasický materiál, vlna, se vyznačuje vysokým komfortem, je nehořlavý a dobře se čistí, je však podstatně dražší než umělá vlákna.

Nepodceňujte otázku údržby. Hustý koberec vyžaduje kvalitní a výkonný vysavač. Máte takový? U levných koberců hrozí, že z nich těžko budete odstraňovat skvrny, někdy se to nepodaří vůbec.

Máte doma psa nebo kočku? Nikdy nezabráníte tomu, aby kočka nebo pes neztráceli chlupy. Pokud přiblížíme barvu koberce barvě zvířecí srsti, zvolíme například melír, ušetříme si nervy. Samozřejmě vybíráme takový typ koberce, z něhož lze chlupy snadno odstranit.


Parametry ovlivňující kvalitu koberce
1.
Povrchová váha vlasu - vyjadřuje množství gramů všitého vlákna, připadající na jeden čtvereční metr koberce. Čím je hodnota vyšší, tím lze očekávat lepší vlastnosti.
2.
Hustota šití - míní se tím, jak těsně jsou vlákna všitá do podkladové tkaniny. Vyšší hustota dává koberci lepší vzhled a pocit většího pohodlí i komfortu při chůzi. Zároveň prodlužuje jeho životnost.
3.
Zákrut vlákna - udává, kolikrát je vlákno otočeno kolem své osy na 2,5 cm délky. Zákrut podstatně ovlivňuje vzhled a kvalitu koberců s řezaným vlasem, není ale rozhodujícím faktorem u smyčkových koberců. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím je vlákno pružnější a životnost koberce delší.
4.
Speciální úpravy - antistatické, nešpinivé, u vlněných koberců protimolové.

zpracováno podle Můj Dům





Copyright © 2001 Domácí dílna