Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Předvánoční úklid dílny

Kamila Rollerová, 7. prosince 2003

"Včera jsem tady měl kladívko, kde může být dnes? Aha, založil jsem ho pod krabici s hřebíky." Aby se předcházelo takovýmto a podobným stresujícím situacím, je zapotřebí udělat si systematický pořádek v dílně. Už slyším negativní ohlasy: jo, tak to znám, manželka se s horlivostí do něčeho podobného pustila a dodnes nevím, kde co mám. Jistě, protože je nejlepší, udělat si pořádek sám a na základě vlastních představ. Uveďme si příklady, argumentující pro volbu pořádku.

První, snad dostatečný důvod je bezpečnost. Hmátnete do neznáma a ... utíkáte pro náplast. Nebezpečná ostří nejsou ovšem „pouhým“ hrozícím nebezpečím pro vaše ruce (pozor na tepnu), ale také pro ostatní nářadí, které se mohou vzájemnými nárazy poškodit. Dalším pádným důkazem by mohlo být ušetření nepostradatelného času, tomu jsou příkladem úvodní věty, u kterých ještě chvilku zůstaneme. Současnou uspěchanou dobu provází nemilosrdný stres, navazující na nechtěnou nervozitu v rodině, což jsou další volající argumenty. Od všech uvedených nesporných výhod se odvíjí holý fakt: na potřebný nástroj dosáhnete a uchopíte jej jediným pohybem ruky.

Kdo došel k závěrečnému přesvědčení, že pořádek v nářadí by mohl přicházet v úvahu, pak doporučuji číst dál. Každý nemá to štěstí, aby vlastnil dílnu, v každém případě by mělo nářadí vyžadovat alespoň vlastní skříňku, jejíž stěny mohou víceučelově posloužit. Kutilové, žijící v paneláku asi namítnou, že si ani tuto možnost uskladnění nemohou dovolit. Pro ty bych měla návrh, aby si vyrobili větší přenosnou skříňku se zásuvkami. Během organizace, která by měla samotnému provedení předcházet, je potřeba myslet na prostor, jež máme k dispozici.

Věšáky, držáky a háčky a pro jednotlivé nástroje je možné zhotovit doma. K nejjednodušším variantám uložení se nabízí deska, do které zatlučete páry hřebíků tak, aby se na ně dal nástroj zavěsit. Samozřejmě i trh nabízí bohatou škálu různorodých úložných systémů. To, že dříve než si začnete vybírat, musíte změřit prostor, není třeba zdůrazňovat. Dodat bychom mohli, že je lépe počítat s postupným rozšiřováním nářadí, takže zkuste myslet na budoucnost a ponechte si trochu volného místa.

Pro hřebíčky a další malé „drobnosti“ je vhodné rozdělení podle druhu a velikosti. Pro ně se běžně prodávají zásobní skříňky. Jestliže ovšem nechcete investovat, pak zkuste něco vyrobit, možností jsou i umělohmotné vaničky. Jaký systém uspořádání zvolíte, závisí pouze na vás. Měli bychom se ovšem držet jednoho pravidla: šroubováky k šroubovákům, klíče ke klíčům, ..., krabičky popsat.

Zkusme nyní naši zvolenou představu o organizaci nářadí ještě trochu ucelit. Ať jste majitelem dílny nebo skříňky na nářadí, neobejdete se bez přenosné schránky na nářadí. Proč? V domácnosti se stále něco děje, jednou musíte přibít hřebíček pro obrázek, podruhé vyměnit zámek u dveří ... Potom je praktické, nenosit potřebné náčiní v ruce, ale vše si poskládat do přehledné schránky a odnést na místo. Nemělo by se vám pak také stát, že budete hledat kladivo po kuchyňské lince nebo na zemi, ale vždy budete vědět, kam pro něj sáhnout, a při práci na žebříku nemusíte slézat pro každou součástku dolů.

Současné obchody nabízejí bezpočetné množství druhů těchto schránek. Na co byste při výběru neměli zapomínat? Určitě na jejich členitost, aby se nářadí nemohlo poškodit, následovně na praktičnost, uzaviratelnost a jednoduchou přenosnost. Volba železné schránky má svoji další výhodu: může posloužit jako podložka pro řezání materiálu apod. Namítnete-li, že nemáte dostatek peněz, potom zkuste „problém“ vyřešit jednoduchou pevnou krabičkou. Při trošce fantazie ji můžete vylepšit držátkem nebo otvory jako jsou například u přepravek, a oddělit jiným tvrdým kartonem, abyste docílili členění.





Copyright © 2001 Domácí dílna