Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Regulace topení

Jiří Schejbal, 25. prosince 2002

Mít přetopený nebo naopak nevytopený byt je nepříjemné. V prvním případě nás přetopení bytu o každý stupeň přijde na podstatnou částku. Naopak pobyt v málo vytopeném bytě je nepříjemný a člověk může snadno onemocnět. S tímto problémem se potýkají zejména lidé, kteří bydlí v rodinných domcích, kde není zaveden centrální zdroj tepla, nebo nainstalována elektronická, či jiná regulace vytápěcí soustavy.

Pojem, který charakterizuje správně vytopený byt je tepelná pohoda. Optimální teplota v místnostech, ve kterých se přes den zdržujeme, by měla odpovídat hodnotě okolo 20 – 22°C. V místnostech určených ke spaní je vhodné udržovat teplotu nižší. Takto bychom mohli ve výčtu místností pokračovat až bychom došli k závěru, že nejlepším řešením by byla samostatná regulace pro každou vytápěnou místnost. Pokud pro vytápění používáte ústřední topení a máte v každé místnosti nainstalován radiátor, existuje pro vás vhodné řešení. Použít termoregulační hlavice.

Celá instalace je velice jednoduchá. Podmínkou je mít radiátor osazen novým ventilem, který se reguluje zatlačováním jádra. Nové radiátory jsou tímto ventilem osazovány již při výrobě, u radiátorů strarších je nutné se poradit s odbornou topenářskou firmou. Pokud tedy tyto nové ventily na radiátorech máme, je vyhráno. Odšroubujeme z nich ovládací prvky a místo nich umístíme termoregulační hlavici. Tato hlavice funguje na jednoduchém principu. Jejím otáčením na ni nastavíme požadovanou teplotu v místnosti. Hlavice obsahuje termostat a s jeho pomocí ovládá ventil radiátoru. Pokud tedy teplota v místnosti dosáhne námi nastavené teploty, termostat začne uzavírat ventil a tím i regulovat ohřev radiátoru a naopak. Pokud teplota v místnosti začne klesat, regulace bude automaticky ventil otevírat a v místnosti se začne přitápět. Termoregulační hlavici je možné zakoupit v odborném topenářském obchodě. Její cena se pohybuje kolem 500 korun.

Pokud spočítáme všechny radiátory, na které chceme tyto regulační hlavice umístit, dojdeme k celkem značné částce. Tato investice se nám ale určitě vyplatí. V každé místnosti bude automaticky udržována požadovaná teplota a nebude docházet ke zbytečnému přetápění. Ušetřené prostředky za topení postupně přesáhou investovanou částku. Krátkým a intenzivním větráním lze celou efektivnost vytápěním ještě zvýšit. Pokud se tedy k instalaci termoregulačních hlavic rozhodnete, nebudete rozhodně litovat. Po jejich pečlivém doladění zavládne v jednotlivých místnostech domova požadovaná teplota a ušetřené prostředky vás mile potěší.

Copyright © 2001 Domácí dílna