Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Příjezdové cesty bez sněhu

Miroslav Loup, 4. listopadu 2003

Se stále se rozšiřující technologií topných rohoží pomalu, ale jistě odzvání každoročnímu, téměř dennodennímu odhrnování sněhu. S blížícími se zimními měsíci, kdy opět naše příjezdové cesty, naše střechy zapadnou vrstvou bílé peřiny, nabývají tyto “zemní radiátory” na aktuálnosti.

Systém topných kabelů respektive rohoží funguje na stejném principu jako podlahové vytápění. Jejich instalace se provádí ihned pod svrchní skladbu chodníků, příjezdových cest, různých nákladních ramp, které je potom zespoda vyhřívají. Je jasné, že na teplé ploše sníh dlouho nevydrží. Je tedy nasnadě upřesnit, že ulehčenou práci budou mít majitelé těch ploch, které jsou zhotoveny z rozkládatelného materiálu, nejlépe některého z druhů zámkové dlažby.

Jedinou, ale o to zásadnější, překážkou, která stojí za tím, že v Česku není k vidění mnoho takových situací, je vysoká pořizovací cena. Na každý metr čtvereční plochy se musí počítat přibližně s 3.000 Kč. K této částce je ještě nutné připočítat náklady na topení, které se mohou pohybovat od pár stokorun mnohem výše. Na českém trhu již existuje několik firem, které se topnými rohožemi zabývají a nabízejí kromě prodeje i montáž. Pokud ovšem uvažujete o tom, že si tento komfort nainstalujete sami, je nejlépe začít v těchto dnech, kdy ještě nemrzne. Kabely se pokládají do pískového či rovnou betonového podkladu. Vrchní vrstvu by měla nejlépe tvořit tenká čedičová dlažba, ale systému neublíží jakýkoliv jiný druh svrchního materiálu - dlažba, asfalt, či beton.

Obdobou kabelů jsou topné rohože. Od prvních jmenovaných se liší výrobním postupem. Nejsou to samostatné kabely, ale při nákupu topných rohoží zákazník dostane stejné kabely, které tvoří systém vetkáním do textilních rohoží, což podstatně zrychlí a usnadní vlastní pokládání.
Při vlastním nákupu topných pomocníků proti nežádoucímu sněhu se doporučuje výkon kolem 300 W/m2, s ohledem na naše klimatické podmínky. O konkrétní hodnotu je dobré poradit se s odborníkem, protože celkový výkon závisí na tom, o jakou plochu jde, jak je zespodu ochlazovaná, jak hluboko máte v úmyslu kabel pokládat a v neposlední řadě, kde se nachází bydliště potencionálního majitele těchto topných rohoží. Rozdílný výkon bude v nějaké horské vesničce než ve velkém městě. Ač se konzultace s odborníky může zdát jako mrhání časem, tak tato slabá hodinka, kterou by zákazník tématem topných rohoží ztratil, ho může ochránit před vysokými platbami či naopak nefungujícím systémem, kde i přes jeho instalaci stále sníh a námraza zůstává.

S předchozím upozorněním také souvisí cena, kterou konečný zákazník bude za provoz topného systému ve své příjezdové cestě platit. Celková částka velmi závisí na regulaci. Na trhu jsou na výběr dva druhy: automatická a ruční regulace topného provozu. Ruční ovládání stojí sice zanedbatelnou částku, ale je nepřesné a hlavní nedostatek je v tom, že majitel si sám musí hlídat, kdy má systém zapnout a kdy naopak vypnout. Je tedy výhodné, při počáteční investici, zakoupit automatickou regulaci, díky níž na starosti s padajícím sněhem můžete úplně zapomenout. Tyto automatické regulátory automaticky snímají jak teplotu, tak i přítomnost vody, námrazy či vrstvy sněhu a na základě těchto venkovních podmínek přizpůsobí svůj výkon. Tím má majitel jistotu, že s poklesem teploty pod bod mrazu systém zapne a naopak, přehoupne-li se rtuť teploměru do plusových hodnot, venkovní topení přestane pracovat.

Nejenom pro příjezdové cesty existují důmyslné topné systémy. Na obdobném systému jako venkovní rohože pracují také speciální kabely, které zabraňují zamrzání okapů. Ty se nainstalují mnohem jednodušeji. Pomocí plastových příchytek se připevní podél okapu až po jeho vývod. Díky stavbě okapů se pokládají kabely souběžně dva vedle sebe, proto je důležité celkovou délku okapových rour násobit dvěma. V případě okapových topných systému není jejich pořizovací cena vysoká. V průměru běžný metr stojí kolem 200 Kč a úchytky, kterými se připevní, přijdou na další necelé dvě stovky. Dům potom v zimě ztratí romantickou kulisu visících rampouchů, nicméně praktičnost a bezpečnost, které venkovní systémy garantují, je důležitější a rozhodující.

Copyright © 2001 Domácí dílna