Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Linoleum teoreticky

-Red-, 11. listopadu 2001

Hodně lidí si plete linoleum s PVC. Linoleem se totiž donedávna nazývalo takřka všechno, co nebylo koberec, dřevěná podlaha či dlažba. O tom, že linoleum je z přírodních materiálů a že nemá z PVC prakticky nic společného se dozvíte v tomto článku.

Podlahová krytina vyrobená pouze z přírodních surovin má své výhody. Spoluvytváří člověku příjemné prostředí, neškodí alergikům a je hygienická, protože zastavuje růst mikroorganismů. Základní surovinou pro výrobu linolea je lněný olej a dřevitá nebo korková moučka. Podle použité suroviny se liší užitné vlastnosti krytiny. Korková je pružnější, měkčí, proto se také používá na sportovní povrchy nebo v rehabilitačních zařízeních. Má však větší obrusnost a rychleji se prošlape. Linoleum s dřevitou moučkou je pevnější a vydrží víc, dřevo se také lépe obarvuje než korek.

Pro obytné a středně namáhané prostory se doporučuje linoleum o tloušťce 2 mm. Dvoumilimetrové linoleum zcela postačí a je samozřejmě levnější než silnější materiály. Pro náročné zatížení se hodí tloušťka 2,5 mm. Vyrábí se i linoleum o tloušťce 3,2 mm, které se však u nás téměř nepoužívá, pro průmyslové objekty je určen materiál o tloušťce 4 mm. Při výběru bychom tedy měli brát v úvahu, do jakého prostoru je linoleum určeno, zda do bytu nebo do administrativní budovy, do chodby nebo kanceláře, z jakého materiálu je vyrobeno. Barevná škála je dost široká, takže můžeme sladit barvu podlahové krytiny s jakýmkoliv interiérem. Linoleum má specifickou reakci na světlo. Lněný olej se v materiálu vlivem světla pohybuje a zakryté části podlahy mírně mění odstín. Po odkrytí se barevnost zase vyrovná zhruba během dvou týdnů.

Důležitou podmínkou pro pokládání je dobře připravený podklad: vyrovnaný, vyzrálý, suchý, pevný, bez pohyblivých částeček, čistý. Pokládka vyžaduje velkou pečlivost. Linoleum jakožto přírodní materiál má tendenci pohybovat se, musí proto být perfektně přilepené. Vyzrálý podklad se první den tmelí, druhý den se lepí linoleum a třetí den svařuje. Na svařování se používá tavné lepidlo, které se spojí s krytinou i podkladem a výsledkem je na pohled bezespárá podlaha.

Životnost linolea je 20 a více let. Nesprávné úklidové postupy či prostředky mohou významně zhoršit vzhled i užitné hodnoty této podlahové krytiny. Z výroby už bývá linoleum napuštěné voskem na ochranu před poškozením při dopravě. Stačí stírat jen na sucho, jednou nebo dvakrát týdně setřít vodou bez přídavku chemikálií. Když je nutné použít chemické přípravky, měly by být pH neutrální. V žádném případě linoleu neprospějí agresivní přípravky, které odstraní špínu a přitom naleptají vrchní strukturu. Nečistota pak proniká do pórů a hůř se vymývá. Existují speciální přípravky na údržbu linolea, které jsou sice dražší než univerzální přípravky, ale vyhovují nárokům tohoto přírodního materiálu. O linoleum ve větších objektech by měly pečovat úklidové firmy, které mají certifikát pro tento typ krytiny nebo alespoň absolvovaly odborné seznámení s údržbou.


zpracováno podle Můj Dům




Copyright © 2001 Domácí dílna