Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Petržel kořenová

David Kozák, 16. listopadu 2004

Petržel zná asi opravdu každý. Jak ale petržel správně pěstovat a skladovat, to už pravděpodobně každý neví. Vaňkův zahradnický rádce nám ale poradí.

Petržel kořenová. Pěstuje se v malém v každé zahrádce, ale také na poli. Půdu vyžaduje hlubokou a hluboko zrytou nebo zoranou, aby kořenem mohla do hlubších vrstev prorůstati. V mělkých a dobře nezpracovaných půdách nevyvine pěkných hladkých a silných kořenů, ale mrcasatých, méně cenných. Půda nemá býti čerstvě hnojená (mrvou chlévskou), za to je ale petržel vděčná za hnojiva strojená, síran amonný, 40% draselnou sůl nebo kainit a něco superfosfátu. Vysévá se do řádků 20-30 cm od sebe vzdálených, poměrně řídce, aby se rostliny tak netísnily. Za okopávku a zalití za sucha jest velice vděčná, vyvinuje se lépe. Sklízí se později na podzim a zakládá se do sklepů nebo pařišť do písku jako mrkev, s tím rozdílem ale, že nať s hlavičkou neuřezáváme, pouze na srdéčko odebéřeme. Na poli ovšem vysévá se do řádků více od sebe vzdálených.

Rozeznáváme petržel kořenovou krátkou, ranou a dlouhou zimní. Prvou jest lépe vysévati již na podzim, v říjnu-listopadu má velikou cenu pro domácí pěstění, dlouhou pak zelináři pěstují ve velkém na polích (zvláště u Znojma), konajíce výsev záhy z jara, jakmile tomu stav půdy dovolí.





Copyright © 2001 Domácí dílna