Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Motorové pily STIHL si z 28. Mistrovství světa v dřevorubeckých disciplínách odváží 23 medailí

-Red-, 23. října 2008

Celkem 39 medailí bylo připraveno pro světové dřevorubecké špičky začátkem října na Mistrovství světa v dřevorubeckých disciplínách. Soutěž se konala v rakouském zábavním parku Tripsdrill, nedaleko města Heilbronn (Baden-Württemberg). Ze všech vybojovaných medailí připadlo celkem 23 na konto závodníku s pilami STIHL. Mezi nimi byla i nejcennější zlatá medaile pro celkového mistra světa v kategorii profesionálů. Závodníci s pilami STIHL obhájili zlatou a stříbrnou medaili také v juniorské kategorii. Sedm z deseti zlatých medailí v individuálních disciplínách se stalo kořistí závodníků, využívajících přístroje z německého Waiblingenu.

Na letošním 28. Mistrovství světa v dřevorubectví, které se konalo 3. - 5. října v Tripsdrillu, soutěžilo celkem 115 závodníku z 29 zemí. Mezi nejvýraznější účastníky patřil německý tým, ve složení: Gerhard Briechle, Marco Trabert a Wolfgang Heidemann, který mistrně obhájil své výsostné postavení a se 48 získanými body získal zlato a předstihl tak týmy ze Švýcarska a Lichtenštejnska. Mistrovství světa přilákalo téměř 7000 diváků, které čekala vskutku vzrušující podívaná, neboť rozdíly mezi vítězem a poraženým byly často otázkou setin sekundy. Během soutěží bylo zpracováno více než dvě stě krychlových metrů dřeva.

Medaile za jednotlivé disciplíny
S pilou STIHL MS 440 předvedl virtuózní zručnost švýcarský závodník Balz Recher, který za svůj výkon získal titul celkového světového šampiona. Kromě toho také obhájil zlatou medaili v disciplíně „odvětvování“, v níž porazil svého velkého konkurenta z Německa Wolfganga Heidemanna. V tomto souboji rozhodlo o vítězi pouhých 0,03 sekundy. Zlato tedy získal Recher, druhý byl Heidemann, bronz si odváží slovenský závodník Jaroslav Pervek.

Výměna řetězu - rozdíl mezi stříbrem a zlatem se rovná 0,08 sekundy
Tři závodníci STIHL se dostali mezi celkových prvních pět. Vítěz Gerhard Briechle z německého regionu Allgaeu se rozhodl závodit s řetězovou pilou STIHL MS 460, druhý skončil Karl Ennemoser z Itálie a třetí Robert Rittlinger z Maďarska také s pilou STIHL MS 460.

Pila STIHL MS 460 však brala zlato i v disciplíně „kombinovaného řezu“, kde s její pomocí zvítězil Rakušan Martin Moosbrugger. Se stejným modelem získal zlato v „přesnosti řezu“ Martin Eggenberger z Lichtenštejnska.

Neméně vzrušující závod juniorů
Ve 4. ročníku Mezinárodní dřevorubecké soutěže juniorů soutěžilo celkem 25 účastníků, z toho čtrnáct s pilami STIHL. I v tomto klání byly k vidění bravurní výkony.
Titul mistra světa získal norský závodník Ole Harald L. Kveseth, s celkovým počtem 1606 bodů, následoval ho Orlando Lerch ze Švýcarska se ziskem 1600 bodů (oba závodili s pilou STIHL MS 460). Na třetím místě za nimi byl Patrik Sjöberg ze Švédska.

Detailní výsledky najdete na http://www.ialc.ch/index.php/wm-2008-deutschland_en.html

Copyright © 2001 Domácí dílna