Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Stavět ano. Ale již po “evropsku”, aneb novinky ve stavebním zákoně I. Vytisknout...
Jak na to  ->  Legislativa

K 1. květnu 2004 vstoupí naše země do Evropské unie. Mnoho se již od té doby změnilo a mnohé se ještě změní. Nejen po vstupu Česka do evropských struktur, ale také v době, která mu bude těsně předcházet. Jednou velkou změnou, která se dotkne úplně všech, tedy i kutilů, je novela stavebního zákona, který již bude plně kompatibilní s evropskými stavebními normami.



Změnou stavebního zákona bylo pověřeno Ministerstvo pro místní rozvoj. To se jím zabývá již několik let. Ale po kodaňském summitu by měla jeho finální podoba nabrat rychlejších obrátek a nejpozději před naším vstupem do EU by měl vstoupit v platnost. Jeho koncepce počítá s tím, že vyjde plně vstříc oběma stranám. Jak stavebníkům, kterým tak ubude místy zbytečné vystávání na úřadech ohledně různých povolení, tak úředníkům, kterým tímto zbude účelně více času na smysluplné úřadování.

Stavební zákon se týká dvou hlavních oblastí: územního plánování a stavebního řádu. V územním řízení se nová či jiná stavba posuzuje z hlediska jejího začlenění do okolní krajiny a ve stavebním řízení se zjišťuje její správná příprava z pohledu technické správnosti.

Územní řízení bylo až do současnosti výsadou uzavřené skupiny úředníků, kteří místy rozhodovali o územním plánů spíše ze svého pohledu, než-li z pohledu kompaktnosti celého celku. Po vstupu nového stavebního zákona v platnost, bude již tato "výsada" minulostí a až na výjimky by mělo být rozhodování o územním plánování veřejné a občané budou moci získat přístup k nutným a potřebným informacím a vycházejíce z této možnosti se budou moci opřít o příslušné prostředky právní ochrany.

Celkově řečeno, má nová právní úprava územního plánování vytvářet vhodné podmínky pro změny, například takové, které umožní bezproblémové vstupy zahraničních investorů do Česka. Mecenáši nové zákonné předlohy si slibují, že se tím již zamezí vleklým, náročným a často velmi zbytečným průtahům a úloha správních úřadů by měla být jasně definovaná: měly by problémy rychle rozhodovat a ne je protahovat či blokovat.
Zjednodušení byrokratických průtahů by se mělo nejvíce projevit při povolovacím stavebním řízení. Novela počítá s úplným vypuštěním některých úkonů.

Když se ale někde povolí, musí se zákonitě někde přitvrdit. Tou obrácenou stranou mince bude zintenzivnění reálné kontroly staveb. Současná realita funguje totiž tak, že stavebním dohledem pověřená osoba je pouze nutnou formalitou na papíře.

Dalším důležitým bodem, který stavebníky zasáhne v realitě, bude vynětí některých stavebních prací či úkonů z režimu projednávání před stavebním úřadem, čímž se docílí zjednodušení procesu. Bude se jednat hlavně o ty práce, které neohrozí bezpečnost, zdraví osob, či životní prostředí.

Autor: Miroslav Loup Datum: 27.11.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Stavět ano. Ale již po "evropsku", aneb novinky ve stavebním zákoně II. 28.11.2003
Nezbytné formality k zahájení stavby rodinného domku II.01.12.2002

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038