Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůParketové podlahy II. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

V dnešním díle našeho seirálu se podíváme na postup při rekonstrukci parketové podlahy.U parketového podlehy rozeznáváme tři tři typy vazeb - jedná se o vazbu rybinovou či stromečkovou, vazbu pravidelnou a nepravidelnou. Rozebírání podlahy začínáme vždy od podélné strany. Není-li u zdi dilatační spára, která je nezbytná k uvolnění parket, musíme ji vytvořit. K tomu nám nejlépe poslouží přímočará pila. Parkety rozebíráme tak, abychom je nepoškodili. Tam, kde jsou připevněné ke starému podkladu, použijeme k jejich uvolnění dláto nebo "pajcr".

   

Po rozebrání celé podlahy vytřídíme parkety na levé a pravé a vyřadíme poškozené. Z podlahy odstraníme hrubé nerovnosti a nečistoty. Na takto připravený podklad můžeme začít pokládat zvolený typ podlahy. Je-li poničený i podklad (obvykle beton), musí se celá podlaha před pokládáním parket vyrovnat nivelací. Nivelační vrstvu vytvoříme rozmícháním prášku (jde v podstatě o jemný cement), který se rovněž prodává ve specializovaných prodejnách, v odměřeném množství vody.

Pokud jsme se rozhodli pro "stromeček", začínáme pokládat první řadu podélně (polovina tvaru písmene "V") ve vzdálenosti asi jedné poloviny délky parkety od stěny. Nejdříve si v této vzdálenosti vyznačíme rovnou čáru, k níž zarovnáváme okraj "stromečku". Pak si "nasucho" složíme "stromeček" v délce asi 70 cm. Na stejně velkou část podlahy naneseme lepidlo a za pomoci druhé osoby na toto místo položíme připravený "stromeček" tak, aby jeho okraj přiléhal k připravené vodicí čáře. Dbáme přitom na to, aby se nám parkety "nerozjely" a nevznikly mezi nimi spáry. Klínky ve spojích musí těsně doléhat. Je-li připravený díl dobře a rovně přichycen, dokončíme celou řadu. Po zaschnutí lepidla pokračujeme tak, že na dvě první položené řady navazujeme vždy řadou jednou, a to systémem tam a zpět. To znamená, že novou řadu začínáme v místě ukončení řady předchozí. Lepidlo natíráme v šířce, kterou parkety zcela zakryjí. Jejich konce tak zůstanou nepřilepené, avšak dostatečně pevně je přichytíme vždy další řadou parket.Pokládání vyžaduje poměrně značnou zručnost i praxi, především u první řady. Ta musí být nejen perfektně rovná, ale i respektovat nerovnosti stěn. Dopustíme-li se chyby na začátku, dopadne špatně celá podlaha a chyby neskryjeme ani pod kobercem. Jednotlivé parkety k sobě klademe tak, aby těsně doléhaly - každá nepřesnost se u další řady násobí a nelze ji "dorovnat". Pokud u protilehlé strany zbylé místo neodpovídá délce parket, musíme je seříznout.

Jestliže se rozhodneme pro pravidelnou nebo nepravidelnou vazbu, musíme zvolit úhel, který bude vazba svírat se stěnami místnosti. Jak již bylo řešeno, bývá to obvykle 45 nebo 90 stupňů. Pro založení tří řad parket použijeme příložník (rovnou lať). Teprve po přilepení těchto tří řad a zaschnutí lepidla dokončíme položení parket z jedné i z druhé strany místnosti. Parkety "dotahujeme" mírným poklepáním. Neklepeme však přímo na pokládané parkety, ale jednu z vyřazených použijeme jako podložku. Pro podélné "dotažení" celé řady můžeme použít "pajcr" v podobě páky zapřené o stěnu.U všech typů podlah musíme okraje parkety zařezávat. Délku zařezaných parket volíme tak, aby po obvodu vznikla dilatační mezera široká 1 - 2 cm.

Autor: Antonín Suk Datum: 25.02.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Parketové podlahy V.24.04.2003
Parketové podlahy IV.10.04.2003
Parketové podlahy I.29.01.2003
Vrzající parkety28.11.2002

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038