Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůPlot je vizitkou každé stavby II. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

Vyjma drátěných plotů je druhým nejrozšířenějším druhem dřevěný plot. Dle vlastního charakteru stavby a potřeb uživatele lze volit plot „klasicky venkovský“, který vznikne z opracovaných nebo neopracovaných dřevěných latěk, dále plot dřevěný plný či plot sestavovaný z prken nebo latí.Pro venkovské obydlí je nejvhodnější plaňkové oplocení v tlumené barvě, které zapadá do okolního exteriéru. Jeho funkcí většinou bývá kromě vymezení pozemku pouhá ochrana ovocného stromoví proti zvěři . Na venkově se najdou i taková místa, především chráněné krajinné oblasti, kde je výstavba plotů zakázaná a pozemek lze pouze vymezit řadou vytrvalých rostlin.

V souvislé zástavbě v příměstských lokalitách se naopak uplatňují především dřevěné ploty ozdobné. Ty jsou vesměs sestaveny z dílů a vsazeny do zděných nebo betonových sloupků a nejčastěji ukončeny podezdívkou ze stejného materiálu jako sloupky. Velmi výhodné jsou betonové sloupky z dílů podobných tvárnicím, které mají z obou stran žlábek pro zasunutí plotového dílce. Tato technologie sice ulehčuje práci při stavbě plotu, nicméně je finančně mnohem náročnější než prostý kovový či dřevěný sloupek.

Na vývojovém stupni mezi ploty pomyslně na vrcholu stojí ploty kovové. A to jak ve smyslu architektonickém, tak finančním. Tento typ plotů je složen buďto z kovaných dílců, nebo litinových prvků. Prioritně se uplatňují u honosnějších vil a objektů a kromě své funkce ochranné jsou i ozdobným prvkem dotvářející celkový dojem exteriéru kolem domu. Je možné jej koupit ve specializovaných obchodech nebo přímo objednat v kovářských firmách. Vzhledem k náročnosti provedení a montáže zde již převládá profesionální práce řemeslníků a činnost uživatele nemovitosti se většinou omezí na údržbu formou vhodných nátěrů.

Výběr druhu plotu záleží výhradně na vkusu a finančních možnostech majitele nemovitosti. Ale na co se nesmí v žádném případě zapomínat je fakt, že i plot se stavba. To mimo jiné znamená, že jeho realizaci musí předcházet přesné zaměření pozemku včetně výškového sklonu a musíme mít oprávnění ke stavbě vydané příslušným stavebním úřadem. Na tuto povinnost mnoho stavitelů zapomíná a její postih je značně sankcionován.

Autor: Miroslav Loup Datum: 06.05.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Plot je vizitkou každé stavby I.14.04.2003

 Reakce na článek 2 příspěvky 
Od Téma Datum
MichalTieniaca siet22.06.2014 08:58
Marekhttp://www.mzt.cz/stavba-plotu/21.06.2012 14:09
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038